Hoth
★Szimiii*★ 2011.01.18. 15:35
Hoth
A Hoth bolyg a Birodalom Visszavg cm Star Wars rszben szerepel.
Hoth
Helyzete
A Birodalom Kls Perem rgijban, a Corelli Kereskedelmi tvonal kzelben tallhat, a galaxis kzpontjtl 50 250 fnyvnyire. A Hoth rendszerhez tartozik.
Lersa
Egyike a hat bolygnak a Hoth rendszerben. Ez az egyetlen, amelyiken lvilg is van.
A Korai Kztrsasgi felderti szerint bartsgtalan, fagyos vilg, amit aktv meteortevkenysg jellemez, ez a bolyg rbeli krnyezetben a navigcit igen veszlyess teszi.
Gyenge napja alig melegti, ennek megfelelen a napi kzphmrsklet -32 C, a kls hmrsklet jszaka akr -60 fokra is leesik. Rossz id esetn jgviharok sprnek vgig rajta. J idnek szmt, ha csak havazik.

lvilga
Az els feldertk mr szleltk let nyomait a bolygn, de a Rgi Kztrsasg nem trekedett r, hogy dokumentlja a havas bolyg llnyeit.
Az let kialakulshoz s fennmaradshoz nagyban hozzjrul a bolyg hrom holdjnak erteljes vonz hatsa. A hatalmas raplyerk hatsra a mlyben lv jg elmozdul, sszetmrl s recsegve trik. Az algban s egysejt primitv llnyekben gazdag tengervz a jg nyomsnak engedelmeskedve a levegbe spriccel, termszetes jgtornyokat hozva ltre. Ezek magassga elri az 50 mtert. A felsznre kerlt s jgbe szorult szerves anyag a jgfreg szmra szolgl tpllkul. A jgfreg elfogyasztja a szerves anyagot s ekzben apr jratokat fr a jgbe, amin a szl keresztlsvt. Ez furcsa, kilomterekre elhallatsz hangokat kelt. A jgoszlop kzelben a hang annyira hangos s that lehet, hogy az szinte megrjti az ott tartzkodkat.
A jgfrgeket gyors mozgs, hossz, rdes nyelv egerek faljk fel. Egy jgen msz nagyobb llat (angolul: „ice scrabbler”) megeszi az egereket s a frgeket is.
Tauntaun

Az 1,8 mter magas, szeld tauntaun (vagy hgyk) a Hoth legmegszokottabb letformja. Ez a kis csordkban kborl, kt lbon jr, szarvakkal rendelkez nvnyev a jeges vilgban l (csak a nstnynek vannak szarvai). A tauntaun rzkeny szaglssal rendelkezik, a tbbi itt l llathoz hasonlan. Keresi s megtallja a Hoth disznk ltal (lsd lejjebb: a „vulknossg” szakaszban) fellelt kisebb barlangokat. Rgssal s klelssel lednti a jgbarlangok falt s gy hozzjut az ott lv nvnyi lelemhez. A tauntaun alapjban vve hll, testhmrsklete alacsony. Fehres-szrke, hszigetel bunda bortja, vre fagyll tulajdonsg. Egyfajta specilis olajat vlaszt ki, amivel bundja hszigetelst tovbb javtja, valamint vizelete is ilyen tulajdonsg. Mindezek szaga az ember szmra taszt. A csordk azonban terletk megjellsre is hasznljk. Prvlaszts idejn a nagyobb test nstnyek versengenek a kisebb test hmekrt. Szarvukkal sszecsapnak s gyakran meglepen pontosan kpnek is.
A tauntaun meglehetsen nagy sebessggel tud haladni a Hoth egyenetlen talajn. Ha teljes sebessggel halad, nehz utolrni.
Hacsak az idjrs vagy az jszaka nem kszteti r, a tauntaun nem szeret sokig egy helyben lenni. jszaka ltalban az utoljra frissen kisott jgbarlang vdelmbe hzdik.
A Lzadk Szvetsgnek katoni kpesek voltak foglyul ejteni j nhny tauntaunt, megszeldteni s nyerget adni rjuk (miutn T-47-es jrmveik felmondtk a szolglatot a rendkvli hidegben).
Vampa
A jmbor tauntaunok lte lehetv teszi a Hoth bolyg cscsragadozjnak ltezst - s ez a vampa.
A vampa nagyjbl 3 mter magas, testt hossz, sr, fehr szr bortja, s a jeges krnyezethez messzemenen alkalmazkodott. Fejn oldalra ll szarvak vannak. Hsev. Egy vagy tbb jgbarlangban lakik. les karmai s fogai vannak. Tbbnyire nappal vadszik, ritkbban jszaka is. Ha lehetsges, a vampa tmadskor nem li meg ldozatt, csak elkbtja az tsvel. A vampa ugyanis szereti az l, friss hst, tovbb nem mindig hes, ezrt szerencstlen ldozatt egyik barlangjba cipeli s a plafon jeghez rgzti oly mdon, hogy a jeget megolvasztja a lb krl, majd amikor az visszafagy, az ldozat a jg fogsgban marad, fejjel lefel lgva. Ez lehetv teszi a vampa szmra, hogy szabadon mozogjon, s mg nappal visszatrjen vadszni.
Vulknossg
A bolyg bizonyos pontjain vulkni aktivits figyelhet meg, itt forr vz s gz tr a felsznre. Ez svnyi anyagokat s tovbbi algamennyisget dob a felsznre. Gombk s zuzmk telepednek meg ezeken a vulkni lerakdsokon, ha a szl erre a terletre sodorja a sprjukat. A szl ell vdett jgbarlangok mlyn lassan nvnyek nvekednek a rgen ott lv svnyi rtegen.
Ezek alapvet lelmet biztostanak a mindenev Hoth diszn szmra. A Hoth diszn a „jgen mszk”-hoz hasonl, de nagyobb test llat. Csoportokat alkot. Nyelvvel a levegbe szimatolva megrzi a meleg lgramlsokat, ezek pedig elvezetik a jgbarlangokhoz, ahol les karmaival ki tudja sni a nvnyeket akr a jg all is.
Csempszet
A Hoth bolyg kzelsge a kereskedelmi tvonalakhoz s a meteorok ltal nyjtott „vdelem” ide vonzotta az els idegen ltogatkat: kalzokat s csempszeket. A legtbb martalc csak rvid ideig marad.
Egy ilyen kalz, Raskar kapitny knytelen volt hajjt maga javtani, ezrt tbb idt tlttt ott. Egy alkalommal a Hoth eddig nem ismert llnyt ltta, a srknycsigt. A lnyt taln a lebeg haj ltal keltett vibrci vonzotta oda. Egy kgyszer llny emelkedett fel eltte, sima, szrke brrl sziporkz jgcseppek hulltak al. Raskar nem fordtott figyelmet a rszletek tanulmnyozsra, de a Mrlsst bolyg egyik egyeteme gy is szp summt fizetett neki a haj rzkelinek felvtelrt. A srknycsiga lte azt jelzi, hogy a bolyg rejtett cenjnak sttjben ms llatok is ltezhetnek.
Trtnete
Luke Skywalker s C-3PO a Yavini csata utn bukkantak r a bolygra. A Lzadk Szvetsge elhatrozta, hogy bzist ltestenek itt, mivel kzel van a Corelli Kereskedelmi tvonalhoz, de a ltogatk szma csekly. A lzadk eltt a bolygt hasonl cllal kerestk fel csempszek, kalzok s msok is. Valjban az Echo Bzis egy Mon Calamari kalz, Salmakk rejtekhelynek kibvtseknt jtt ltre. A Lzadk bzist nhny birodalmi probot fedezte fel. A birodalmiak tmadsa utn, melyben AT-AT-k s gyalogosok vettek rszt, a Lzadk nagy vesztesgek utn elmenekltek.
Megjelense a Csillagok hborja filmekben
A Birodalom visszavg rszben lthat.
Forrs://wikipedia.hu
|